Cornell Dubilier Electronics SEK221M100ST
SEK221M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK221M100ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SEK221M100ST.pdf
Availability of SEK221M100ST
QUANTITY
SEK221M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK221M100ST
Internal Part NumberEIS-SEK221M100ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK221M100ST
Related LinksSEK221, SEK221M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK221M100ST Details Description
Related parts for SEK221M100ST
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
RACK CABINET 78.62 X 24.06 X 22" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 78 MOHM TH datasheet.pdf
BUZZER MAGN 5VDC 2.3KHZ PCB datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 6" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf