Crydom F18107SDK1200
F18107SDK1200 picture photo
Mfg. Part Number
F18107SDK1200
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 105A 480VAC
Datasheet Download
F18107SDK1200.pdf
Availability of F18107SDK1200
QUANTITY
F18107SDK1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of F18107SDK1200
Internal Part NumberEIS-F18107SDK1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
3D ModelF18 SD, SDK Series.satF18 SD, SDK Series.dwgF18 SD, SDK Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)105A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2250A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F18107SDK1200
Related LinksF18107, F18107SDK1200 Datasheet, Crydom Distributor
F18107SDK1200 Details Description
Related parts for F18107SDK1200
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf