Crydom F1827D1000
F1827D1000 picture photo
Mfg. Part Number
F1827D1000
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 25A
Datasheet Download
F1827D1000.pdf
Availability of F1827D1000
QUANTITY
F1827D1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1827D1000
Internal Part NumberEIS-F1827D1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
3D ModelF18 D Series.satF18 D Series.dwgF18 D Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 75A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1827D1000
Related LinksF1827, F1827D1000 Datasheet, Crydom Distributor
F1827D1000 Details Description
Related parts for F1827D1000
IC HEX INVERTER ADV HS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
J-P-T 3P ASSY FOR KNOCK SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC/28VDC datasheet.pdf
SW MINI SPST-NC HINGE LEVER 250V datasheet.pdf