Crydom F1827SDK400
F1827SDK400 picture photo
Mfg. Part Number
F1827SDK400
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 25A 120VAC
Datasheet Download
F1827SDK400.pdf
Availability of F1827SDK400
QUANTITY
F1827SDK400 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1827SDK400
Internal Part NumberEIS-F1827SDK400
Declaration of Conformity
3D ModelF18 SD, SDK Series.satF18 SD, SDK Series.dwgF18 SD, SDK Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1827SDK400
Related LinksF1827, F1827SDK400 Datasheet, Crydom Distributor
F1827SDK400 Details Description
Related parts for F1827SDK400
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MKR40K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 22.26VC SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 METAL PLATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf