Crydom F1842HD600
F1842HD600 picture photo
Mfg. Part Number
F1842HD600
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 40A 240VAC
Datasheet Download
F1842HD600.pdf
Availability of F1842HD600
QUANTITY
F1842HD600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1842HD600
Internal Part NumberEIS-F1842HD600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
3D ModelF18 HD, CAH Series.satF18 HD, CAH Series.dwgF18 HD, CAH Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1842HD600
Related LinksF1842, F1842HD600 Datasheet, Crydom Distributor
F1842HD600 Details Description
Related parts for F1842HD600
RES SMD 100 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
IC LED DRIVER 40MA 48QFN datasheet.pdf