Vishay/Dale MR10610K000AAE66
MR10610K000AAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR10610K000AAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 10K OHM 1/4W .05% WW
Datasheet Download
MR10610K000AAE66.pdf
Availability of MR10610K000AAE66
QUANTITY
MR10610K000AAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR10610K000AAE66
Internal Part NumberEIS-MR10610K000AAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR10610K000AAE66
Related LinksMR10610K, MR10610K000AAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR10610K000AAE66 Details Description
Related parts for MR10610K000AAE66
Connector Header 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF/CLK 28-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT NPN 2M METAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X10X0.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf