| Internal Part Number | EIS-F1892HD400 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide Declaration of Conformity | |
| 3D Model | F18 HD, CAH Series.satF18 HD, CAH Series.dwgF18 HD, CAH Series.stp | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | SCRs - Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 90A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1950A @ 60Hz | |