Ohmite F20J1K5E
F20J1K5E picture photo
Mfg. Part Number
F20J1K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 20W
Datasheet Download
F20J1K5E.pdf
Availability of F20J1K5E
QUANTITY
F20J1K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of F20J1K5E
Internal Part NumberEIS-F20J1K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20J1K5E
Related LinksF20J, F20J1K5E Datasheet, Ohmite Distributor
F20J1K5E Details Description
Related parts for F20J1K5E
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 108KSPS 2CH 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
DIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD OD 16-DIP datasheet.pdf
ADH SIGN INKJET E 8.00 X datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 150MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf