Curtis Industries F2199CA10
F2199CA10 picture photo
Mfg. Part Number
F2199CA10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTN
Datasheet Download
F2199CA10.pdf
Availability of F2199CA10
QUANTITY
F2199CA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of F2199CA10
Internal Part NumberEIS-F2199CA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesF2199
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F2199CA10
Related LinksF219, F2199CA10 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F2199CA10 Details Description
Related parts for F2199CA10
IC VREF SERIES 1.25V TSOT-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
KIT DEV CRIMZON RC BLASTER datasheet.pdf
LED RECT PURE GRN PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
PELTIR MS2,192,14,20,11,18,00,W8 datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
10UF 450V 13X26 85C AXI datasheet.pdf
18000UF 40V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf