Vishay/Dale RNC50J37R4FSBSL
RNC50J37R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J37R4FSBSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J37R4FSBSL.pdf
Availability of RNC50J37R4FSBSL
QUANTITY
RNC50J37R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J37R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J37R4FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J37R4FSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J37R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J37R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J37R4FSBSL
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC .5" X 25' datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 500CT/8 IMPED datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR HIP4081A datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 330 OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf