Curtis Industries F2199CA10
F2199CA10 picture photo
Mfg. Part Number
F2199CA10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTN
Datasheet Download
F2199CA10.pdf
Availability of F2199CA10
QUANTITY
F2199CA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of F2199CA10
Internal Part NumberEIS-F2199CA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesF2199
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F2199CA10
Related LinksF219, F2199CA10 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F2199CA10 Details Description
Related parts for F2199CA10
RES SMD 51.1OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 50K OHM 8VDFN datasheet.pdf
HAND HELD SEMI AUTO CRIMP PULLER datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT NPN 1272MM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDO4000 RACK MOUNT ACCESSORY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RAM, SERIES V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 9SRT datasheet.pdf