Alpha Wire F221V1IN BK105
F221V1IN BK105 picture photo
Mfg. Part Number
F221V1IN BK105
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBE 1" BK 5X4'
Datasheet Download
F221V1IN BK105.pdf
Availability of F221V1IN BK105
QUANTITY
F221V1IN BK105 Order Process
Ship out your order
Specifications of F221V1IN BK105
Internal Part NumberEIS-F221V1IN BK105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFIT®-221V
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied1.000" (25.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.500" (12.7mm)
Recovered Wall Thickness0.035" (0.89mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, Heat Resistant, UV Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221V1IN BK105
Related LinksF221V1I, F221V1IN BK105 Datasheet, Alpha Wire Distributor
F221V1IN BK105 Details Description
Related parts for F221V1IN BK105
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 22AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 250VAC AXIAL CAN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V 20% X6S 1206 datasheet.pdf