Alpha Wire F221V3/16 RD002
F221V3/16 RD002 picture photo
Mfg. Part Number
F221V3/16 RD002
Brief Description
HEAT SHRINK TUBE 3/16 RED 500'
Datasheet Download
F221V3/16 RD002.pdf
Availability of F221V3/16 RD002
QUANTITY
F221V3/16 RD002 Order Process
Ship out your order
Specifications of F221V3/16 RD002
Internal Part NumberEIS-F221V3/16 RD002
Shrinkage Ratio2 to 1
Length500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, Heat Resistant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221V3/16 RD002
Related LinksF221V3/, F221V3/16 RD002 Datasheet, Alpha Wire Distributor
F221V3/16 RD002 Details Description
Related parts for F221V3/16 RD002
CONN IDT FEMLE YELLOW .200 AWG16 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN DRN 8SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
BLADE HEX 3MM 4.72" datasheet.pdf
500 TB SOC BEND PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf