Triad Magnetics F28-700-C2-B
F28-700-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F28-700-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
F28-700-C2-B.pdf
Availability of F28-700-C2-B
QUANTITY
F28-700-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F28-700-C2-B
Internal Part NumberEIS-F28-700-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF28-700-C2-B
Standard Package48
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 1.4A, Series 700mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.63mm W
Height - Seated (Max)36.50mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28-700-C2-B
Related LinksF28-70, F28-700-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F28-700-C2-B Details Description
Related parts for F28-700-C2-B
TRANS NPN 50V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
PHOTO TRANS BLUE LEN 800NM SIDE datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf