Curtis Industries F2800AA06
F2800AA06 picture photo
Mfg. Part Number
F2800AA06
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM 6A FASTON
Datasheet Download
F2800AA06.pdf
Availability of F2800AA06
QUANTITY
F2800AA06 Order Process
Ship out your order
Specifications of F2800AA06
Internal Part NumberEIS-F2800AA06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF2800
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current6A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F2800AA06
Related LinksF280, F2800AA06 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F2800AA06 Details Description
Related parts for F2800AA06
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf