NMB Technologies Corp. F280A3-113-D0520
F280A3-113-D0520 picture photo
Mfg. Part Number
F280A3-113-D0520
Brief Description
FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 24VDC
Datasheet Download
F280A3-113-D0520.pdf
Availability of F280A3-113-D0520
QUANTITY
F280A3-113-D0520 Order Process
Ship out your order
Specifications of F280A3-113-D0520
Internal Part NumberEIS-F280A3-113-D0520
SeriesF280
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 128.7mm W
Air Flow1166.0 CFM (33.02m³/min)
Static Pressure1.913 in H2O (476.5 Pa)
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise77 dB(A)
Power (Watts)175.2W
RPM2150 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating7.3A
Voltage Range18 ~ 30VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F280A3-113-D0520
Related LinksF280A3-1, F280A3-113-D0520 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F280A3-113-D0520 Details Description
Related parts for F280A3-113-D0520
RES SMD 6.49K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC DIRECTION SENSOR 2CH 4SIP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 22MM GOLD CONTACT datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 11A 6.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS IDC 24AWG TIN datasheet.pdf