Texas Instruments F28M35E52B1RFPS
F28M35E52B1RFPS picture photo
Mfg. Part Number
F28M35E52B1RFPS
Datasheet Download
F28M35E52B1RFPS.pdf
Availability of F28M35E52B1RFPS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F28M35E52B1RFPS Order Process
Ship out your order
Specifications of F28M35E52B1RFPS
Internal Part NumberEIS-F28M35E52B1RFPS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsF28M35x Concerto MCUs
Microcontrollers: Concerto
Concerto Training Topic 1: MCU Overview
Connectivity in Control Systems
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Core Size32-Bit Dual-Core
Speed60MHz/60MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O64
Program Memory Size512KB/512KB
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size136KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V, 3.3V
Data ConvertersA/D 20x12b
Oscillator Type-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28M35E52B1RFPS
Related LinksF28M35E, F28M35E52B1RFPS Datasheet, Texas Instruments Distributor
F28M35E52B1RFPS Details Description
Related parts for F28M35E52B1RFPS
IC PWR SUPPLY MON 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
ASH TX 115.2 KBPS 433.92 MHZ datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FUSE 125A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf