Ohmite F30J400E
F30J400E picture photo
Mfg. Part Number
F30J400E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 400 OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J400E.pdf
Availability of F30J400E
QUANTITY
F30J400E Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J400E
Internal Part NumberEIS-F30J400E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J400E
Related LinksF30J, F30J400E Datasheet, Ohmite Distributor
F30J400E Details Description
Related parts for F30J400E
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" BLUE datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf