Vishay/BCcomponents F339MX231531JC02G0
F339MX231531JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX231531JC02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F339MX231531JC02G0.pdf
Availability of F339MX231531JC02G0
QUANTITY
F339MX231531JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX231531JC02G0
Internal Part NumberEIS-F339MX231531JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX231531JC02G0
Related LinksF339MX231, F339MX231531JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX231531JC02G0 Details Description
Related parts for F339MX231531JC02G0
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 2A TO252 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 5 IN 5K/0.1% datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf