Vishay/BCcomponents F339MX262031MYI2T0
F339MX262031MYI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX262031MYI2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 20% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F339MX262031MYI2T0.pdf
Availability of F339MX262031MYI2T0
QUANTITY
F339MX262031MYI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX262031MYI2T0
Internal Part NumberEIS-F339MX262031MYI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance20µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX262031MYI2T0
Related LinksF339MX262, F339MX262031MYI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX262031MYI2T0 Details Description
Related parts for F339MX262031MYI2T0
RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
PHOTOCELL 4K-11K OHM 5.10MM datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 128MB datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf