Omron Automation & Safety F3ET2-018-1200
F3ET2-018-1200 picture photo
Mfg. Part Number
F3ET2-018-1200
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
1200 L, 18MM PITCH, 15M RANGE
Datasheet Download
F3ET2-018-1200.pdf
Availability of F3ET2-018-1200
QUANTITY
F3ET2-018-1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of F3ET2-018-1200
Internal Part NumberEIS-F3ET2-018-1200
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series-
Sensing MethodThrough-Beam
Sensing Distance590.551" (15m)
Voltage - Supply24VDC
Response Time4ms
Output ConfigurationNPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Connection MethodConnector
Ingress ProtectionIEC IP65
Cable Length-
Light SourceInfrared (880nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F3ET2-018-1200
Related LinksF3ET2-0, F3ET2-018-1200 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
F3ET2-018-1200 Details Description
Related parts for F3ET2-018-1200
ESD HANDLER 12-5/8X6-1/2X1 datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 13A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf