Copal Electronics F412R-24MB
F412R-24MB picture photo
Mfg. Part Number
F412R-24MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 41X12.2MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
F412R-24MB.pdf
Availability of F412R-24MB
QUANTITY
F412R-24MB Order Process
Ship out your order
Specifications of F412R-24MB
Internal Part NumberEIS-F412R-24MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMini Brushless DC Fans
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF412R
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 41mm L x 41mm H x 12.2mm W
Air Flow5.3 CFM (0.150m³/min)
Static Pressure0.102 in H2O (25.5 Pa)
Bearing Type1 Ball/1 Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise23 dB(A)
Power (Watts)0.96W
RPM5400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range20.4 ~ 26.4VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladeAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F412R-24MB
Related LinksF412R, F412R-24MB Datasheet, Copal Electronics Distributor
F412R-24MB Details Description
Related parts for F412R-24MB
CAP CER 4700PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS SAR 10LFCSP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf