Vishay Semiconductor/Diodes Division MURS120HE3/5BT
MURS120HE3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
MURS120HE3/5BT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA
Datasheet Download
MURS120HE3/5BT.pdf
Availability of MURS120HE3/5BT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MURS120HE3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MURS120HE3/5BT
Internal Part NumberEIS-MURS120HE3/5BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015
Standard Package3,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If875mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURS120HE3/5BT
Related LinksMURS120, MURS120HE3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MURS120HE3/5BT Details Description
Related parts for MURS120HE3/5BT
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220FP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 45POS datasheet.pdf