KEMET F464FN823J2K5Z
F464FN823J2K5Z picture photo
Mfg. Part Number
F464FN823J2K5Z
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
F464FN823J2K5Z.pdf
Availability of F464FN823J2K5Z
QUANTITY
F464FN823J2K5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of F464FN823J2K5Z
Internal Part NumberEIS-F464FN823J2K5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package920
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF464
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F464FN823J2K5Z
Related LinksF464FN8, F464FN823J2K5Z Datasheet, KEMET Distributor
F464FN823J2K5Z Details Description
Related parts for F464FN823J2K5Z
LED BLUE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR LASER 250MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf