Ohmite F55J2K0E
F55J2K0E picture photo
Mfg. Part Number
F55J2K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J2K0E.pdf
Availability of F55J2K0E
QUANTITY
F55J2K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J2K0E
Internal Part NumberEIS-F55J2K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J2K0E
Related LinksF55J, F55J2K0E Datasheet, Ohmite Distributor
F55J2K0E Details Description
Related parts for F55J2K0E
RES SMD 390 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.85V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf