Ohmite F55J3R0E
F55J3R0E picture photo
Mfg. Part Number
F55J3R0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J3R0E.pdf
Availability of F55J3R0E
QUANTITY
F55J3R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J3R0E
Internal Part NumberEIS-F55J3R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J3R0E
Related LinksF55J, F55J3R0E Datasheet, Ohmite Distributor
F55J3R0E Details Description
Related parts for F55J3R0E
LED 3MM 5V YELLOW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 16A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf