Ohmite F55J40RE
F55J40RE picture photo
Mfg. Part Number
F55J40RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 40 OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J40RE.pdf
Availability of F55J40RE
QUANTITY
F55J40RE Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J40RE
Internal Part NumberEIS-F55J40RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J40RE
Related LinksF55J, F55J40RE Datasheet, Ohmite Distributor
F55J40RE Details Description
Related parts for F55J40RE
IC OPAMP INSTR 570KHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN TWIN JACK R/A BLUE W/COVER datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
CONN CONTACT SKT 10AWG AG CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SMARTSERVER 2.0 PL PROF W/SR2 datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf