Ohmite F55J4K0E
F55J4K0E picture photo
Mfg. Part Number
F55J4K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J4K0E.pdf
Availability of F55J4K0E
QUANTITY
F55J4K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J4K0E
Internal Part NumberEIS-F55J4K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J4K0E
Related LinksF55J, F55J4K0E Datasheet, Ohmite Distributor
F55J4K0E Details Description
Related parts for F55J4K0E
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 6C GD LT datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf