AVX Corporation F721A108MMC
F721A108MMC picture photo
Mfg. Part Number
F721A108MMC
Brief Description
CAP TANT 1000UF 10V 20% 2824
Datasheet Download
F721A108MMC.pdf
Availability of F721A108MMC
QUANTITY
F721A108MMC Order Process
Ship out your order
Specifications of F721A108MMC
Internal Part NumberEIS-F721A108MMC
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F721A108MMC
Related LinksF721A, F721A108MMC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F721A108MMC Details Description
Related parts for F721A108MMC
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf