Mechatronics Fan Group F8025E24B-FSR
F8025E24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
F8025E24B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC
Datasheet Download
F8025E24B-FSR.pdf
Availability of F8025E24B-FSR
QUANTITY
F8025E24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of F8025E24B-FSR
Internal Part NumberEIS-F8025E24B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF8025
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow46.0 CFM (1.30m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB(A)
Power (Watts)-
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F8025E24B-FSR
Related LinksF8025E, F8025E24B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
F8025E24B-FSR Details Description
Related parts for F8025E24B-FSR
RES 5.36K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR 4.2V LI-ION 16-QFN datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 4POS SLG .100 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 18GHZ datasheet.pdf