Mechatronics Fan Group F8025E24B-FSR
F8025E24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
F8025E24B-FSR
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC
Datasheet Download
F8025E24B-FSR.pdf
Availability of F8025E24B-FSR
QUANTITY
F8025E24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of F8025E24B-FSR
Internal Part NumberEIS-F8025E24B-FSR
FamilyDC Fans
SeriesF8025
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow46.0 CFM (1.30m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB(A)
Power (Watts)-
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F8025E24B-FSR
Related LinksF8025E, F8025E24B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
F8025E24B-FSR Details Description
Related parts for F8025E24B-FSR
SSR 3A 250VAC 12VDC ZERO-CROSS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf