KEMET F862BP224K310ALR0L
F862BP224K310ALR0L picture photo
Mfg. Part Number
F862BP224K310ALR0L
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
F862BP224K310ALR0L.pdf
Availability of F862BP224K310ALR0L
QUANTITY
F862BP224K310ALR0L Order Process
Ship out your order
Specifications of F862BP224K310ALR0L
Internal Part NumberEIS-F862BP224K310ALR0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductF862 Metallized Polypropylene Series
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF862
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F862BP224K310ALR0L
Related LinksF862BP224, F862BP224K310ALR0L Datasheet, KEMET Distributor
F862BP224K310ALR0L Details Description
Related parts for F862BP224K310ALR0L
IC MOSFET DRVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO204AL datasheet.pdf
SOFTWARE ECAN LITE 2812/2808 DSP datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR TMT datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 6A 600V datasheet.pdf