AVX Corporation F920E336MPA
F920E336MPA picture photo
Mfg. Part Number
F920E336MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 2.5V 20% 0805
Datasheet Download
F920E336MPA.pdf
Availability of F920E336MPA
QUANTITY
F920E336MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920E336MPA
Internal Part NumberEIS-F920E336MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920E336MPA
Related LinksF920E, F920E336MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F920E336MPA Details Description
Related parts for F920E336MPA
CONN HEADER LOPRO R/A 16POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf