AVX Corporation F920G475MPA
F920G475MPA picture photo
Mfg. Part Number
F920G475MPA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
F920G475MPA.pdf
Availability of F920G475MPA
QUANTITY
F920G475MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920G475MPA
Internal Part NumberEIS-F920G475MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920G475MPA
Related LinksF920G, F920G475MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F920G475MPA Details Description
Related parts for F920G475MPA
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB A-A 1M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2600UF 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 850MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 256CPR 3/16" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf