Microchip Technology MIC5201-5.0BS
MIC5201-5.0BS picture photo
Mfg. Part Number
MIC5201-5.0BS
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.2A SOT223
Datasheet Download
MIC5201-5.0BS.pdf
Availability of MIC5201-5.0BS
QUANTITY
MIC5201-5.0BS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5201-5.0BS
Internal Part NumberEIS-MIC5201-5.0BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C