Microchip Technology SY100S838ZC-TR
SY100S838ZC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SY100S838ZC-TR
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLOCK GEN 3.3V/5V 20-SOIC
Datasheet Download
SY100S838ZC-TR.pdf
Availability of SY100S838ZC-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SY100S838ZC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100S838ZC-TR
Internal Part NumberEIS-SY100S838ZC-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
SeriesPrecision Edge®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Generator
PLLNo
InputECL, PECL
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:4
Differential - Input:OutputYes/Yes
Frequency - Max1GHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100S838ZC-TR
Related LinksSY100S8, SY100S838ZC-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100S838ZC-TR Details Description
Related parts for SY100S838ZC-TR
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 6-20AWG datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 8POS TIN datasheet.pdf
1MM DDR2 VERT PF /CLRLTCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
LIS 1 5M3 5 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
SSD 100GB 2.5" SATAIII 5V datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf