AVX Corporation F920J225MPA
F920J225MPA picture photo
Mfg. Part Number
F920J225MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
F920J225MPA.pdf
Availability of F920J225MPA
QUANTITY
F920J225MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920J225MPA
Internal Part NumberEIS-F920J225MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920J225MPA
Related LinksF920J, F920J225MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F920J225MPA Details Description
Related parts for F920J225MPA
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A E-LINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 17A TO-220 datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 910K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf