Nichicon F930G107MAA
F930G107MAA picture photo
Mfg. Part Number
F930G107MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 4V 20% 1206
Datasheet Download
F930G107MAA.pdf
Availability of F930G107MAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F930G107MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F930G107MAA
Internal Part NumberEIS-F930G107MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F930G107MAA
Related LinksF930G, F930G107MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F930G107MAA Details Description
Related parts for F930G107MAA
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HSC16H datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf