Nichicon F931A107KBA
F931A107KBA picture photo
Mfg. Part Number
F931A107KBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
F931A107KBA.pdf
Availability of F931A107KBA
QUANTITY
F931A107KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A107KBA
Internal Part NumberEIS-F931A107KBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A107KBA
Related LinksF931A, F931A107KBA Datasheet, Nichicon Distributor
F931A107KBA Details Description
Related parts for F931A107KBA
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SIP SPST 6POS VERT UN 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CLIP-IN FOOT 4POS BLACK datasheet.pdf
BCKSHL FHT 5408 PR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf