Nichicon F931A156KAA
F931A156KAA picture photo
Mfg. Part Number
F931A156KAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
F931A156KAA.pdf
Availability of F931A156KAA
QUANTITY
F931A156KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A156KAA
Internal Part NumberEIS-F931A156KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A156KAA
Related LinksF931A, F931A156KAA Datasheet, Nichicon Distributor
F931A156KAA Details Description
Related parts for F931A156KAA
FIXED IND 470UH 600MA 820 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf