Nichicon F931A157MNC
F931A157MNC picture photo
Mfg. Part Number
F931A157MNC
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
F931A157MNC.pdf
Availability of F931A157MNC
QUANTITY
F931A157MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A157MNC
Internal Part NumberEIS-F931A157MNC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A157MNC
Related LinksF931A, F931A157MNC Datasheet, Nichicon Distributor
F931A157MNC Details Description
Related parts for F931A157MNC
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16-DIP datasheet.pdf
KIT DEV RABBITCORE TCP/IP 2000 datasheet.pdf
GRIPPER HEAVY DUTY LEFT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 300E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
RES 800 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA datasheet.pdf
IND BLU 14V CYL 1/2" SNAP 6"LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf