AVX Corporation F931C336KCC
F931C336KCC picture photo
Mfg. Part Number
F931C336KCC
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
F931C336KCC.pdf
Availability of F931C336KCC
QUANTITY
F931C336KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931C336KCC
Internal Part NumberEIS-F931C336KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931C336KCC
Related LinksF931C, F931C336KCC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931C336KCC Details Description
Related parts for F931C336KCC
TOOL INSERTION/EXTRACTION datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS DIP TIN GRAY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 5POS GREEN datasheet.pdf