AVX Corporation F931D156KCC
F931D156KCC picture photo
Mfg. Part Number
F931D156KCC
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
F931D156KCC.pdf
Availability of F931D156KCC
QUANTITY
F931D156KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D156KCC
Internal Part NumberEIS-F931D156KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D156KCC
Related LinksF931D, F931D156KCC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931D156KCC Details Description
Related parts for F931D156KCC
CONN EDGE DUAL .050 SMD 120 POS datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 2A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf