Nichicon F931D226MCC
F931D226MCC picture photo
Mfg. Part Number
F931D226MCC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
F931D226MCC.pdf
Availability of F931D226MCC
QUANTITY
F931D226MCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D226MCC
Internal Part NumberEIS-F931D226MCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D226MCC
Related LinksF931D, F931D226MCC Datasheet, Nichicon Distributor
F931D226MCC Details Description
Related parts for F931D226MCC
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 5.6A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6XDFN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf