Nichicon F931D336KCC
F931D336KCC picture photo
Mfg. Part Number
F931D336KCC
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
F931D336KCC.pdf
Availability of F931D336KCC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F931D336KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D336KCC
Internal Part NumberEIS-F931D336KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D336KCC
Related LinksF931D, F931D336KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F931D336KCC Details Description
Related parts for F931D336KCC
IDC CABLE - MKC60A/MC60F/MKC60A datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SO datasheet.pdf
CONN DIN R/A HEADER 96POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf