AVX Corporation F931E106MCC
F931E106MCC picture photo
Mfg. Part Number
F931E106MCC
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
F931E106MCC.pdf
Availability of F931E106MCC
QUANTITY
F931E106MCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931E106MCC
Internal Part NumberEIS-F931E106MCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931E106MCC
Related LinksF931E, F931E106MCC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931E106MCC Details Description
Related parts for F931E106MCC
IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 2.5V 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf