AVX Corporation F931E155KAA
F931E155KAA picture photo
Mfg. Part Number
F931E155KAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
F931E155KAA.pdf
Availability of F931E155KAA
QUANTITY
F931E155KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931E155KAA
Internal Part NumberEIS-F931E155KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931E155KAA
Related LinksF931E, F931E155KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931E155KAA Details Description
Related parts for F931E155KAA
IC DRIVER IGBT 2-CHAN PDSO-18-1 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 256UBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE TIE 40 LB. 8.3" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DSUB 15 M PCB R/A STAMP G TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf