Nichicon F931V105MAA
F931V105MAA picture photo
Mfg. Part Number
F931V105MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206
Datasheet Download
F931V105MAA.pdf
Availability of F931V105MAA
QUANTITY
F931V105MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931V105MAA
Internal Part NumberEIS-F931V105MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931V105MAA
Related LinksF931V, F931V105MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F931V105MAA Details Description
Related parts for F931V105MAA
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 26POS BK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 20% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 464 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 40.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 32POS datasheet.pdf