Nichicon F931V156KNC
F931V156KNC picture photo
Mfg. Part Number
F931V156KNC
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
F931V156KNC.pdf
Availability of F931V156KNC
QUANTITY
F931V156KNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931V156KNC
Internal Part NumberEIS-F931V156KNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931V156KNC
Related LinksF931V, F931V156KNC Datasheet, Nichicon Distributor
F931V156KNC Details Description
Related parts for F931V156KNC
FIXED IND 1MH 79MA 24 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG MINI PWR 2COND WHT/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 2 POSN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf