AVX Corporation F950G157MBAAQ2
F950G157MBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F950G157MBAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210
Datasheet Download
F950G157MBAAQ2.pdf
Availability of F950G157MBAAQ2
QUANTITY
F950G157MBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F950G157MBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F950G157MBAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F950G157MBAAQ2
Related LinksF950G15, F950G157MBAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F950G157MBAAQ2 Details Description
Related parts for F950G157MBAAQ2
HM2 HDR STYLE AB LF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-2.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR TIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X9.5MM XCUT SFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FP datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf